Document

بازگشت

زمان مطالعه : ۲ دقیقه و ۲۶ ثانیه

مقدمه ای کوتاه بر بیماری دیابت

diabet.webp

هر چیزی که ما می خوریم در دستگاه گوارش هضم شده و سرانجام به صورت مولکولهای ساده جذب می گردد. مواد قندی و نشاسته ای نیز به صورت قند ساده یا همان گلوکوز جذب می شود. در بدن ما هورمونی وجود دارد بنام انسولین که قفل سلول ها را باز کرده و سبب می شود که گلوکوز وارد سلول شده و برای تولید انرژی به مصرف برسد. دیابت وقتی ایجاد می شود که در بدن ما انسولین کافی برای وارد کردن گلوکوز به داخل سلول ها وجود نداشته باشد. این موضوع سبب می شود که گلوکوز در خون تجمع بیابد و در اصطلاح می گوئیم که قند خون افزایش پیدا کرده است.

بطور کلی دو نوع بیماری قند یا دیابت وجود دارد:

 1.  نوع یک که در آن بدن یا انسولین تولید نمی کند و یا اینکه انسولین کم تولید می کند. فقط ۱۰-۵ درصد دیابت ها از نوع یک هستند و بیشتر در کودکان دیده می شود. در این نوع، بیمار باید روزانه انسولین تزریق کند.
 2. نوع دو که در آن بدن مقداری انسولین تولید می کند ولی سلول ها به انسولین پاسخ نمی دهند. در واقع سلولهای بدن نسبت به انسولین موجود مقاوم هستند. در حدود ۹۵-۹۰ درصد دیابت از نوع دو می باشد. این نوع دیابت بیشتر در مردان بالای ۴۰ سال که چاق هستند دیده می شود. میلیون ها نفر از مردم در سرتاسر دنیا مبتلا به دیابت نوع دو هستند ولی از وجود آن خبر ندارند.

سالانه در آمریکا ۲۰۰ هزار نفر بعلت دیابت می میرند. دیابت شایعترین علت بیماری های قلبی عروقی، سکته ها، نارسائی کلیه، کوری و قطع اندام می باشد. بیماران دیابتی دو برابر افراد عادی مبتلا به بیماری قلبی شده و دو برابر افراد عادی از بیماری قلبی فوت می کنند.

دیابت نوع یک را اغلب می توان در عرض چند روز یا چند هفته تشخیص داد چون علائم آن شدید هستند. این علائم عبارتند از:

 1. تکرر ادرار که در آن حجم ادرار زیاد شده است. بیمار هر بار که ادرار می کند مقادیر زیادی ادرار دفع می کند.
 2. خشکی دهان و تشنگی بیش از حد
 3. احساس ناگهانی خستگی
 4. کاهش وزن بدون دلیل
 5. تاری دید

در مقایسه دیابت نوع ۲ به آهستگی ایجاد شده و علائم کمتری نیز ایجاد می کند. معمولا هنگام تشخیص دیابت نوع ۲، بطور متوسط ۵ سال از ابتلا به این بیماری می گذرد. در شروع، علائم شبیه دیابت نوع ۱ می باشد ولی چون به آهستگی ایجاد می شود معمولا توجه بیمار را به خود جلب نمی کند.

سایر علائم دیابت نوع ۲ عبارتند از:

 1. احساس سوزش و مور مور شدن در دستها و پاها
 2. تاخیر در التیام زخمها و بریدگیها
 3. عفونتهای ادراری
 4. ناتوانی جنسی

چون تشخیص علائم دیابت نوع ۲ خیلی مشکل است، معمولا این بیماری در آزمایشات چک آپ و یا دوره ای تشخیص داده می شوند. درصد قابل ملاحظه ای از مردان که بعلت ناتوانی جنسی مراجعه می کنند، پس ار بررسی مشخص می شود که دارای بیماری دیابت نوع ۲ هستند که از وجود آن مطلع نبوده اند.

گاهی قند خون بیمار بالا است ولی هنوز معیارهای دیابت را ندارد که به آن حالت پیش-دیابت می گویند که سرانجام درصد قابل ملاحظه ای از این دسته بیماران نیز مبتلا به دیابت خواهند شد.

عوامل خطر ساز ابتلا به دیابت

 1.  سن بالاتر از ۴۵ سال
 2. چاقی بویژه چاقی شکمی
 3. داشتن والدین، برادر یا خواهر مبتلا به دیابت
 4. ورزش کمتر از دو بار در هفته
 5. بالا بودن فشار خون و چربی خون

مقالات پیشنهادی

Capture.JPG
روز امتحان